2 – Bir Growth Hacker’ın Profili

EFSANE 01: GROWTH HACKER OLMAK İÇİN YAZILIMCI OLMAK ZORUNDASIN

Udemy‘nin kurucu ortaklarından ve aynı zamanda bir Growth Hacker olan Gagan Biyani diyorki: “Growth hacking’in webdeki bir çok tanımı gereksiz derecede kısıtlayıcı. Growth hacker‘ların tipik bir mühendis olması gerektiğine inanmıyorum, aksine saygı değer Growth Hacker‘ların çoğu gerçekten kod yazmaz.”

Aslında yapılan bu yanlış tanımlamalar makul görülebilir çünkü birçok growth hacking hedefine ulaşmak için kodlamaya bağımlı olunmak zorundadır, fakat bu basitçe bir growth hacker‘ın programcı olması gerektiği anlamına gelmez. Bir GH genellikle kendi takımı içerisinde bir programcıya ihtiyaç duyar, kendisi programcı olmak zorunda değildir. Aşağıdaki hikaye bu duruma bir örnektir:

Bir GH 3 kişilik küçük bir startup’a sahip: kendisi, bir front-end geliştirici ve bir de back-end geliştirici. Takım daha yeni kuruldu ve henüz herhangi bir growth hacking işlemi gerçekleştirmediler. Bu iki geliştirici büyüme hakkında gerçekten çok fazla düşünmediler. Büyümenin önemli olduğunu biliyorlar, ve öğrenme konusunda da gerçekten heyecanlı ve istekliler, fakat şimdiye kadar daha önceden hiçbir büyüme takımının içinde yer almamışlardı. Takım ilk kez bir araya geldi ve GH takımdaki diğer elemanlara etkinlik bazlı analiz(event-based analytics) hakkında bilgiler verdi ve bunların neden önemli olduğunu açıkladı. Daha sonra GH ürün üzerindeki hangi etkinlikleri(event) izlemek(track) istediğine dair bir liste verdi(kayıtlar, yönlendirmeler, etkileşimler, vs) ve bunu gerçekleştirmeleri için onlara kendi seçtiği bir araç olan KISSmetrics‘i gösterdi. KISSmetrics üzerinde istenilen etkinlikleri nasıl izleyebilecekleri konusunda yardımcı olacak dokümantasyonları nerede bulabileceklerini de söyledi ve geliştiricileri kodu implement etmeleri için yalnız bıraktı.

Aradan birkaç hafta geçti ve GH, takımı toplanmaya çağırdı. KISSmetrics içerisinde bir funnel(dönüşüm tüneli) oluşturmak için elde ettikleri dataları kullandı. Onlara bir funnel’ı neyin iyi yaptığını öğretti ve dönüştürme işleminin her bir adımında neleri hedeflediklerini açıkladı. Takım şuna odaklandı: Tekil ziyaretçilerin(unique visitor) siteye kayıt olma dönüşüm oranlarını(signup conversion rates) artırmak. GH‘nin hipotezi şuydu ki siteye gelen insanlar copywriting yeterince anlaşılır ya da beklendiği kadar güçlü olmadığı için siteye kayıt olmadan uçuyorlardı(bounce). Bu yüzden GH yeni bir copywriting yarattı ve front-end geliştirici de bunu sitede daha güzel gözükecek bir biçimde yeniden yayınladı. Dönüşüm oranları funnel’in bu adımında %7 oranında arttı.

Bu takım bir bütün olarak growth hacking’den sorumludur, fakat kendinize şu soruyu sorun: Bu üç elemandan hangisi büyümeyi gerçek bir olasılığa dönüştüren yakıt görevindeydi ? Tek başına mühendisler dönüşümü %7 oranında artıramazlardı. Tabii ki de, bazı programcılar bu hikayedeki her şeyi yapabilir, fakat anlatmaya çalıştığım mesele bu değil. Bu hikaye GH‘nin yazılımcı olmak zorunda olmadığına dair bir hikaye.


EFSANE 02: GELENEKSEK PAZARLAMACILAR GROWTH HACKER OLAMAZ

Growth hacking kötü bir biçimde bir çeşit dine dönüştü ve pazarlamacılar da bu dinle müttefik olmak yerine buna karşıt olarak algılanıyorlar. Aksine, bir GH aktivitelerini sadece büyümeye kısıtlamış ve odaklamış bir pazarlamacıdır aslında. Evet, bu odaklanma zaman geçtikçe pazarlamaya daha az benzeyen bir alt kültürün oluşmasına sebep oldu, fakat ikisinin kökeni tamamen birbirine karşıt değil.

Yukarıdaki bir GH ve iki mühendisin hikayesini düşünün. Geleneksel pazarlamacılar becerileri arasında genellikle copywriting’e sahiptir. Dolayısıyla bu konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan birine göre daha avantajlıdırlar. Yukarıdaki örnekte, eğer bir pazarlamacı copywriting becerilerini bir kenara bırakıp odak alanını yalnızca büyümeye endeksleseydi ve copywriting değişiminden kaynaklanan gelişmeleri izleyebilmek gayesiyle çeşitli cohort grupları(birbirine benzer özelliklere sahip insanların oluşturduğu gruplar, örneğin yaş, doğum günü, cinsiyet, ya da herhangi bir karakteristik) için funnel analizi yapabilmek amacıyla olay tabanlı analizler implement etseydi, o zaman growth hacking yapmış olacaktı. Yeterince güçlü analitik ve teknik bir kafaya sahiplerse ve gerçekten bunu istiyorlarsa, geleneksel pazarlamacılar bir GH olmaya en hazır insanlardır(popülasyonun diğer kısımlarına oranla).

Hatta, Sean Ellis, growth hacking’in fikir babası, kendini Dropbox’daki ilk pazarlamacı olarak adlandırıyordu. Pazarlamacı, henüz ortada kendi işini tanımlayan başka bir ünvan yokken, kendisiyle ilişkilendirilen ünvandı. Bugün iş dünyasında yer alan en iyi GH‘lerin çoğu ünvan olarak CMO(Chief Marketing Officer) ya da VP of Marketing ünvanlarını kullanıyorlar. Gitgide birçok şirket Growth Lead, VP of Growth hatta Growth Hacker ünvanını kullanmaya başlıyor, fakat bu insanlar eskiden pazarlamacı olarak adlandırılıyorlardı. Bu yüzden, GH‘ler olarak kökenlerimizi unutmamamız gerekiyor.


EFSANE 03: GROWTH HACKER OLABİLMEK İÇİN ETİK DIŞINA ÇIKMALISIN

Ne zaman odağınızı tek bir hedefe endeklerseniz (bu durumda büyüme), o  zaman başkalarının yararına olmayan kararlar alma riskini göze alırsınız. Her GH bu sınırı bir yerde çizmeli, ve ne yazık ki diğer disiplinler gibi growth hacking de kötü aktörlere sahip.

Path, kendi kullanıcılarının telefon listelerini ele geçirmek amacıyla uyguladığı agresif yöntemler ve elde ettikleri listelerdeki kişilere gönderdikleri mesajlar yüzünden işi azıttığı için suçlanmıştı. Çoğu insan Path’in çizmeyi aştığını düşündü. Bu doğru olabilir, fakat AirBNB’nin aynı şekilde ölçüyü kaçırdığını düşünmek yanlış olur çünkü başkalarına hizmet verdikleri gibi kendilerine de hizmet veriyorlardı. Craigslist, AirBNB’nin bu aksiyonunu engelleyecek karşı önlemleri istediği zaman alabilirdi. Path kullanıcıları kendi isimlerine gelen spamları iptal edemezdi.

Fakat asıl nokta şu ki birçok GH kendisine neyin etik olduğunu sormak zorunda bile değildir. Onlar, dönüşüm oranlarını artıracak zararsız ürün özellikleri inşa ediyorlar, ve bu ürünleri halka kendi bildikleri dağıtım kanalları aracılığıyla yayıyorlar. Bu zekice; etik dışı değil. Her GH Jedi mi yoksa Sith mi olması gerektiğine karar vermek zorundadır.


GERÇEK 01: GROWTH HACKER’LAR AŞIRI DERECEDE ANALİTİK KAFALIDIRLAR

Tamam, bir GH‘nin ne olmadığı konusunu paylaştık yukarıda, şimdi sırada GH‘nin ne olduğunu konuşmakta. Bir GH‘nin ,özgeçmişi ne olursa olsun, temel özelliklerinden biri tabiri caizse analitik aşkı, bağımlılığı ve anlayışıdır.

Analitik, GH‘nin damarlarından akan kan gibidir adeta. Neredeyse yaptıkları her şey ön planda ya da arka planda analitik bir elemente sahiptir. Analitik olmadan, bir GH kendini çıplak hisseder. GH‘nin analitiği nasıl kullandığına dair birkaç örneği aşağıda bulabilirsiniz:

Analitik Growth Hacker’ı Dürüst Tutar

       pngUzunca bir süredir pazarlama dünyası hislerin ve duyguların yeri oldu. Herhangi bir billboard‘un ROI‘si nedir ? Kim bilir. Ama “cool” gözüküyorlar değil mi ? Çoktan devir değişti. Artık herhangi bir toplantıda ne kadar karizmatik olduğunuzun, fikirlerinizin ne kadar güçlü gözüktüğünün, ya da üst yönetimden kaç kişinin bir kampanyayı onayladığının bir önemi yok. Analitik ne kadar akıllı ya da deli olduğunuzu ortaya çıkaracak.

Bu durumu örnekleyen çok güzel bir olay var. Dan McKinley, Etsy‘deki baş mühendislerden biri, kendilerinin sonsuz kaydırma çubuğu(scroll) fiyaskosunu anlatıyor. Beş ay boyunca üzerinde çalıştıkları Etsy ürünleri için sonsuz kaydırma çubuğu özelliğini sonunda yayınlıyorlar. Böylece sitede arama yapan bir kullanıcının karşını bir liste geliyor ve sayfada aşağı doğru hareket ettiği zaman(scroll) yeni sonuçlar beliriyor ve liste bu şekilde uzayıp gidiyor(infinite). Tabii ki de ilk önce bu olayı kutluyorlar. Çak bir beşlik yapıyorlar adeta. Tipik. Ve sonrasında dört gözle bekledikleri sayılar(veriler) nihayet geliyor ve görüyorlar ki insanlar daha az ürün almaya başlamışlar. Söylemeye gerek bile yok ki sonsuz kaydırma özelliğinden anında kurtuluyorlar. Kullanıcıların gerçekten böyle bir şey isteyip istemediğine dair ellerinde somut bir veri yokken sadece kendi varsayımlarıyla yola çıkarak ürettikleri bu özellik aslında kullanıcılar tarafından hiç de hoş karşılanmamıştı. Aşağıda Dan’ın bu konudaki konuşmasından alınma iki tane slayt mevcut. “Hot” yeterli değil.

Analitik Growth Hacker’ın Odağını Yönlendirir

22Ürününüzü ve aktivitelerinizi izleyen bir sisteminiz olduğunda, sayılar odağınızı öngörülemeyecek bir biçimde yönlendirebilir. Yönlendirme döngünüz(referral loop) üzerinde daha fazla kaynak harcamayı asla hayal edemezdiniz. Sadece ne olacağını görmek için ürüne koyduğunuz yeni bir özellik çöpe gidebilirdi. Sonra, verinin içine daldınız ve fark ettiniz ki yeni kayıtların %20’den biraz daha fazlası bu döngüden geliyor ve bu döngüden gelen kullanıcıların CLV(customer lifetime value)‘leri ortalama bir kullanıcıdan daha yüksek. Bu döngüyü daha verimli yapabileceğinizi biliyorsunuz, bu yüzden takımınızın odağını takip eden iki hafta boyunca bu özelliğe endeksliyorsunuz. Analitik, yapılacaklar listenizi önem sırasına göre yeniden düzenlemenize ilginç bir şekilde yardımcı oluyor.

Analitik Başarıyı Tekrarlanabilir Kılar

33Analitiği ciddiye almadığınızda geçmiş başarılarınızı tekrar edemezsiniz. Eğer bildikleriniz sadece şirketin 4. çeyrekte, 3. çeyrektekinden daha fazla para yaptığıysa hiçbir şey bilmiyorsunuz demektir. 4. çeyrek neden daha iyiydi ? Ürününüze kayıt olan daha çok kullanıcı mı vardı, yoksa kayıt olanların daha fazla bir kısmını mı satın alan kullanıcılara dönüştürdünüz ? Son zamanlarda yapılan yeni bir dizayn sayesinde kullanılmaya başlanan yeni bir özellik mi vardı ? Peki ya tıklama başına bedel(cost per click)‘leri çok arttığı için Google reklamlarından vazgeçen bir rakibiniz yüzünde Google AdWords kampanyalarınız pozitif bir ROI sağlamaya mı başladı ? Eğer bu başarınızın arkasındaki temel öğeleri bilirseniz, işe yarayan bu öğeleri kullanarak başarınızı tekrar edebilirsiniz.( ya da işe yaramayan şeylere son verebilirsiniz)

Analitik Growth Hacker için Geleceği Tahmin Eder

44Şirketler gelecek hakkında bir sürü bahse giriyorlar. Rekabetin neler yapacağını tahmin etmeye çalışıyorlar. Pazar’ın ne isteyeceğini öngörmeye çabalıyorlar. Dürüst olmak gerekirse gelecek her zaman bir ölçüde tahmindir tabii ki, fakat analitiğe dayalı tümevarımsal usavurma(o ne lan?) dünün verilerine bakarak yarın hakkında daha akıllı kararlar almamızı sağlar.

Yarın Güneş doğacak mı ? Teknik olarak, tümden gelim yöntemiyle bu soruyu cevaplayamayız, fakat tümevarım yöntemiyle akıl yürütebiliriz. Buna göre Güneş yarın da doğacaktır çünkü şimdiye kadar hep doğmuştur. Grafiklerinize baktığınızda belirli bir yöne doğru ilerleyen bir trend görüyorsanız bu trendin aynı yönde ve aynı şekilde ilerleyeceğine dair hiçbir garantiniz yok. Diğer faktörler sabit kalırsa, büyük ihtimalle aynı yönde ilerlemeye devam edecektir. Bu tam olarak bir bilim olmasa da akıldan tahmin etmekten kesinlikle daha iyi bir yöntem.

Bu noktada önemli olan iki konsept var: ilişki(correlation) ve nedensellik(causation). Eğer Analitiğiniz A ve B diye iki değişkenin benzer rota çizdiğini gösteriyorsa o zaman bu bilgi bu değişkenlerin gidişatını değiştirmek için kullanılabilir. Deneyler yaparak birinin diğerine sebep mi olduğunu yoksa aralarında sadece bir ilişki mi olduğunu ayrımını saptayabilirsiniz. Bir GH bir nedenselliği açığa çıkardığında, ki çoğunlukla Analitik yardımıyla fark edilir, elinin altında çok güçlü bir silah elde etmiş olur.


GERÇEK 02: GROWTH HACKER’LAR T-ŞEKİLLİDİR.

Konu GH‘nin sahip olduğu becerilere geldiğinde, büyük T harfi gibi şekillenmeleri gerekir. Demek istediğim şu: harfin üstündeki yatay çizgi GH‘nin aşina olması gereken her çeşit beceri ve disiplini temsil ediyor. Bir sürü farklı alan hakkında en azından bir şey bilmeniz gerekiyor. Birazcık psikoloji bilmeniz gerekiyor. Viral döngülerden birazcık anlamanız gerekiyor. Birazcık “drip email” kampanyaları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. …… hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekiyor… pekala, ne demek istediğimi anladınız. Bu yazı dizisi içerisindeki kavramlardan duymadığınız tek bir kavramın bile kalmaması gerekiyor.

Fakat ne yazık ki bu yeterli değil. T harfinin dik çizgisini temsil eden birkaç beceri setine de sahip olmanız gerekiyor. Bu beceriler dominant olduğunuz beceriler olmalı. Bu alanlarda uzman olmalısınız. Derine inmelisiniz. Onboarding hakkında belki de her şeyi biliyorsunuzdur, ve ürününüze kayıt olan kullanıcıların %85’i müşteri kaybetme oranınızı düşüren MHX(must have experience)’i deneyimliyordur. Bu bir çok hatayı telafi edebilir. Eğer funnel’ın herhangi bir parçasını alarak o parçayı dramatik bir biçimde daha verimli bir hale getirirseniz, o zaman etrafında büyümeyi başlayabileceğiniz bir şeye sahip olmuş olursunuz.

Profesyoneli diğerlerinden ayıran nokta şu: profesyoneller T şeklinden memnun değillerdir. Profesyoneller V şeklini isterler. Giderek daha fazla disiplinde ustalaştıklarında engin bilgilerini temsil eden bir veya iki tane dikey çizgiye sahip olmazlar. 10-20 tane çizgiye sahip olurlar. Bu da V şeklini yaratır.

Growth hacking gizemli gibi gözüküyor, fakat gerçekten pek bir gizemi yok. Bir GH bir sihirbazdan daha az gizemlidir ve daha ziyada maratoncuya benzer. Burada alavere dalavere yoktur, onun yerine büyümeye has yeteneklerde uzmanlaşmak için çok çalışma vardır. Maratonu bitirmek istiyorsanız aylar öncesinden hazırlık yapmanız gerekiyor. Daha da ötesi,  adam akıllı idman yapmalısınız. Aynı şekilde, eğer bir ürünü büyütmek istiyorsanız önce T, sonra V, kim bilir belki de sonra U şekline bürünmek zorundasınız ve bunu da aylar süren çalışmalar sonunda elde edebilirsiniz. Maratonu bitirmenin ya da ürünü büyütmenin herhangi bir kısa yolu yok.


GERÇEK 03: GROWTH HACKER’LAR DA SAĞ BEYİNLİDİR

GH‘ler Analitik hakkında o kadar çok konuşurlar ki sağ-beyinli olduklarını unutmak çok kolaydır. Analitiğin aşırı derecede önemli olduğu kadar meraka, yaratıcılığa, anekdotsal kanıta ve nitel gerçeklere olan düşkünlük de en az o kadar önemli. Eğer Analitik ve anekdot arasında seçim yapmak zorunda kalsaydım Analitiği seçerdim. Neyse ki böyle bir seçim yapmak zorunda değilim, ve böyle yanlış bir seçim yapmaya da hiç gerek yok zaten. Ürünlerin uçan makinelere benzetecek olursak uçmaları için hayal gücü ve pozitif bilimin doğru miktarda karıştırılması gerekir. İki yönde de aşırıya kaçıp hataya düşmeyin.

Fazla Merak Kediyi Öldürür, Fakat…

55Meraksızlık ürününüzü öldürür. GH yeni fikirler üretmeye ve yeni şeyler denemeye heveslidir. Eğer bütün prosedürleri daha önceden belirlenmiş ve yapmanız gereken tek şeyin bu prosedürleri takip etmek olan bir iş istiyorsanız orta seviye bir yönetici olun. Eğer emirlere uymak istiyorsanız, orduya katılın. Eğer bir ürünü büyütmek istiyorsanız, meraklı olun. Belki aklınıza gelen bir şey şu zamana kadar hiç denenmedi çünkü çok saçma gözüküyor, belki de bu zamana kadar hiç denenmedi çünkü kimse sizin kadar meraklı olup gerçekten bu fikrin işe yarayabileceğini fark edemedi. Aşağıda merakla ilgili bazı örnekleri bulabilirsiniz:

 • Her hafta, kullanıcılarımıza, hesaplarının deaktif olmalarını sonsuza kadar engelleyecek ne gibi aksiyonlar aldırabiliriz ?
 • Eğer kullanıcılarımızın, fiyatları kendilerinin belirlemesine(bedava dahil) izin verirsek ne olur?
 • Eğer ana sayfamızı her ayın birinde içinde bulunduğumuz endüstrinin kahramanlarından birine saygımızı ve sevgimizi gösterecek şekilde tasarlarsak ve bunun da kullanıcılar tarafından kolay paylaşılabilir olmasını sağlarsak ne olur ?
 • Eğer sitemizdeki bütün hata kodlarını klasik kült filmlerden meşhur alıntılar yaparak yeniden yazarsak ne olur ?
 • Eğer bir müşteri, müşteri servisi talebinde bulunduğu zaman o konuyla ilgili YouTube’dan derlenen harika videolardan oluşan bir “drip email” kampanyası tetiklense ve müşteriye yollansa ne olur ?

Bu fikirlerin hepsi aptalca mı ? Birçoğu büyük ihtimalle aptalca. Neden aklınıza gelen aptalca fikirleri hiç kimsenin okuyamayacağı bir metin dosyasına yazmaktan korkasınız? Merak, korkunun üstesinden gelmeye yarayan bir fonksiyondur. Yanlış olma korkusunun. Doğru olma korkusunun. Farklı olma korkusunun. Eğer gerçekten kötü fikirler hakkında düşünecek cesaretiniz yoksa, asla parlak olanlardan bir tanesini uygulama şansınız olmayacak.

Yumuşak, Geçici, Kabarık Şeyler Düşmanınız Değil

66Mantıkçılar ve matematikçiler “binary” dünyasında yaşamaya can atıyorlar. Her şey evet veya hayır olabilir. Veri açık ve temiz olabilir. Plan aşikar olabilir. Fakat ne yazık ki, birçok sorunun cevabının “belki” ve “bir nevi” gibi belirsiz cevaplar olduğu gri bir dünyada yaşıyoruz. Bir GH bunu asla unutmamalı.

Veriler, “checkout” akışında ikinci ekrandan üçüncü ekrana geçişte dönüşümde düşüş yaşandığını gösteriyor olabilir. Saatlerce sayılara bakabilir ve içlerinde kaybolabilirsiniz, ya da en yakın Starbucks’a gidip tamamen yabancı birine kredi kartınızı vererek sitenizde checkout yapmasını isteyebilirsiniz. İddiaya girerim ki bundan kesin bir şey öğrenirdiniz. Bir kişi kesinlikle istatistiksel bir çıkarım yapmak için yeteri kadar büyük bir örnekleme(sample) teşkil etmiyor, fakat bazı problemleri görmek için dağlar kadar veriye de ihtiyacınız yok. Starbucks’ta kredi kartınızı verip checkout yapmasını rica ettiğiniz kişinin checkout yapmaya çalışırken “CVV”‘nin ne demek olduğu hakkında bilgi vermediğiniz için zorlandığını ve bu alana ne yazması gerektiği hakkında hiçbir bilgisi olmadığı için tıkanıp kaldığını fark edebilirsiniz. Sitenize bu durumu düzeltecek bilgi verici bir açıklama koymak için ne kadar veriye ihtiyacınız oldu ? Bazen tek bir anekdot yeterlidir.


GERÇEKLER 04: GROWTH HACKER’LAR TAKINTILIDIR

Mütemadiyen büyüme hakkında düşünmenin ne demek olduğunu biliyor musunuz ? Eminim, bir hafta gibi kısa bir süre için eğlenceli olabilir. peki ya altı aylık bir süreçte o kadar eğlenceli olabilir mi ? Diğer her şeyi unutarak yakın gelecek için odağınızı sadece büyümeye endeksleyebilecek kapasiteye sahip misiniz ?

İşe Yarayan Taktik Büyük İhtimalle 213.cü taktik olacak, 7.ci taktik değil.

77Eğer growth hacking sadece 5 ya da 10 tane şey deneyip kullanıcı kayıtlarını ve akan paraları izlemek olsaydı, bu kadar literatüre ihtiyaç olmazdı. Gerçek şu ki growth hacking ürününüz için çalışan şeyleri bulduğunuz an kolay gözükmeye başlıyor. O şeyleri bulana kadar yüzlerce fikir batırmalısınız.

Yeteri Kadar Kağıt Kesiğiyle Rakiplerinizi Öldürebilirsiniz

88İnsanlar zaman zaman şu varsayımda bulunuyor: kazanmak için ihtiyacınız olan tek şey büyük bir buluş. Pazarınıza sahip olmak için büyük bir growth hack olabilir bu. Benim düşüncem şu ki, büyük bir kesik(büyük bir buluş) yerine küçük küçük kesiklerle rakiplerinizi öldürebilirsiniz(saf dışı bırakmayı kast ediyorum tabii ki de).

Küçük başarılar zamanla katlanarak büyük. Eğer sonuna kadar aynı şekilde dayanırsanız ve her geçen gün sayılarınızı daha da iyileştirmeyi becerirseniz hedeflediğini sonuçları elde edebilirsiniz.


BU YAZININ ÖZETİ

 • GH olmak için yazılımcı olmak zorunda değilsiniz.
 • Geleneksel pazarlamacılar odaklarını daraltıp, yetenek setlerini derinleştirirse GH olabilirler.
 • Birçok GH etik canavarı değildir.
 • GH‘ler ciddi ölçüde Analitiğe bel bağlarlar.
 • GH‘ler birçok farklı alanda bilgi ve hüner sahibidirler, fakat işlerini verimli bir şekilde yapabilmek için bunlardan bazılarında uzmanlaşmaları gerekir.
 • Analitiğe olan bağlarına rağmen GH‘ler sağ beyinlerini de kullanırlar. Sağ beyin tarafından temsil edilen yaratıcılık, merak ve nitel araştırmalara zaman zaman ihtiyaç duyarlar.
 • GH‘ler büyüme konusunda takıntılıdır. Bu, onların işe yarayan taktikleri keşfedene kadar inat etmelerine sebebiyet verir, ve elde ettikleri küçük başarılarla zaman geçtikçe ürünlerini ileriye götürmelerine olanak tanır.

NOT: Bu yazı sizi çıldırtacak derecede teknik terim ve İngilizce terim içeriyor olabilir. Şimdilik bu terimleri bilmenize gerek yok. İleriki yazılarda bu terimler ayrıntılı olarak ele alınacaktır. Bu noktada önemli olan büyük resmi görmeniz, ayrıntıları şimdilik sallayı verin gitsin.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s